Budujemy osiedle i domki dla jeży

hedgehog gd2dd4f5af 640Jeże są zwierzętami bardzo pożytecznymi, ponieważ żywią się głównie szkodnikami m.in. mszycami, ślimakami czy myszami. W Polsce objęte

one są całkowitą ochroną, ale mimo tego ich liczba stale maleje, głównie ze względu na postępującą urbanizację. Również uprzemysłowienie gospodarstw rolnych sprawia, że jeże zmuszone są szukać schronienia w przestrzeni miejskiej. Jeże są ssakami, które najczęściej giną pod kołami samochodów.

Populacja jeży z roku na rok się zmniejsza. Są one na liście zwierząt zagrożonych całkowitym wyginięciem. Daltego koniecznym jest zadbanie o bezpieczeństwo tych małych stworzeń.

Działania ochronne mogą polegać na przykład na wybudowaniu w odpowiednich miejscach domków – osiedli lub pozostawieniu naturalnych warunków uformowanych przez przyrodę. Takie domki oprócz schronienia w okresie snu zimowego (od listopada do marca) będą zapewniać jeżom również miejsce lęgowe.

Wśród młodych osób zwiększa się świadomość na temat problemów związanych z dbaniem o środowisko, w tym troską o zwierzęta. Świadczą o tym podejmowane liczne działania ekologiczne, które mają miejsce w wielu miastach i gminach, gdzie między innymi zakładane są osiedla dla jeży.

Przeprowadzone rozmowy z uczniami naszej szkoły pokazały, że są oni zainteresowani  działaniami mającymi na celu ochronę jeży w naszym mieście i swojej okolicy. Dlatego Dyrekcja Szkoły podjęła decyzję o wybudowaniu na placu szkolnym osiedla dla jeży.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

Jerzy Żelawski